Ako a prečo cvičiť brucho, core? Aké sú časté chyby alebo naopak, aké cviky na brušné svaly sú najúčinnejšie? Dozviete sa v článku.
Core môžeme definovať ako skupinu svalov, ktorých hlavnou úlohou je stabilizácia a kontrola postavenia panvy a chrbtice. Dostatočná sila spomínaného systému nám dopomáha k správnemu nastaveniu a držaniu polohy tela. Týmto nám prispieva k znižovaniu nadmernej záťaže na kĺby a umožňuje jednoduchší pohyb. Pre bežného človeka zohráva významnú úlohu v každodennom živote, pri vykonávaní bežných činností ako je napríklad vstávanie z postele, prenášanie ťažkých veci alebo pre starších ľudí možnosť sa stále aktívne venovať vnúčatám.
Core sa skladá z niekoľkých vrstiev svalov, vo všeobecnosti ho môžeme rozdeliť na vnútorný a vonkajší. Medzi svaly vnútorného coru patria bránica, transversus abdominis, hlboké multfidy a svaly panvového dna. Medzi svaly vonkajšieho core patria priamy brušný sval, vnútorné a vonkajšie obligy, quadratus lumborum a vzpriamovače chrbtice.
Z praktického hľadiska sa core nachádza v strede tela, kde sa väčšina svalových reťazcov transferuje v podobe sily do periférií (končatín).
Pri tréningu vnútornej časti core sa sústredíme (ako sme spomenuli hore vyššie) na všeobecnú stabilizáciu hlavne panvovej oblasti, ktorá nám z biomechanického hľadiska pomáha predísť nadmernej rotácii stavcov pri pohybe a tak prispieva k bezpečnejšiemu pohybu chrbtice. Tréning vonkajšieho core nám napomáha k lepšej súhre svalov, ktoré pracujú spoločne, aby nám umožnili predklon, úklon a rovné držanie tela.
Medzi najčastejšie chyby pri cvičení brucha a core systému považujem:
Ako príklad môžeme uviesť klasický sed-ľah, brušák. Ľudia ho často začnú robiť bez toho, aby sa prv naučili správne dýchať v obyčajnej polohe ležiaci na chrbte či zvládli spraviť pekných 20 „skracovačiek“. A potom sa čudujú, že ich bolí pri tom chrbát alebo cítia viac stehná (ohýbače bedier) ako samotné brucho.
Elektromyografia (EMG) je diagnostická procedúra, ktorá zachytáva elektrickú aktivitu svalov a maximálnu vedomú kontrakciu.
Na základe EMG vám teraz uvedieme najúčinnejšie cviky na vnútornú aj vonkajšiu časť (názvy cvičení sme nechali v anglickom jazyku, aby ste si k nim jednoduchšie vedeli nájsť a pozrieť videá na youtube).
Vnútorný core:
Vonkajší core:
Ako vplýva cvičenie na imunitu? Aké benefity prináša cvičenie pre naše zdravie? Prečítajte si v blogovom článku.
prečítať viacZistite, ako vám osobný tréner môže pomôcť v boji proti stresu a úzkosti. Článok sa zaoberá tréningovými technikami na zlepšenie psychického zdravia. Začnite pracovať na svojom celkovom pohodlí ešte dnes!
prečítať viacAko budete pracovať s osobným trénerom na svojich cieľoch? Čo vás čaká na tréningu a čoho sa vôbec nemusíte obávať? Je možné chudnúť iba lokálne?
prečítať viacPrvý tréning s osobným trénerom je u nás zadarmo a bez záväzkov. Prihláste sa naň prostredníctvom formuláru, telefonicky na 0905 339 959, emailom na info@efectfit.sk alebo cez WhatsApp. Čas a termín úvodného tréningu zladíme tak, aby vyhovoval obom stranám.
Viac info o úvodnom tréningu nájdete tu »